ASTROFESTIWAL - Astrobaza Toruń, 06 czerwca 2026 roku, godz. 15:00-19:00.
Impreza rozegrała się w formule gry miejskiej ph. "Gwiezdni Podróżnicy". Była to podróż z "paszportem" w dłoni. Można ją było odbyć w dwóch kierunkach, co oznacza, że krańcowe punkty na mapie wędrówki dla jednych uczestników były startem, a dla innych - finiszem zabawy.
Złożyło się na nią pięć przystanków:
1. Przystanek Astrobaza Toruń (Wola Zamkowa). Wśród atrakcji zgromadzonych w plenerze Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży znalazły się: seanse w planetarium SYRIUSZ, kosmiczne eksperymenty w laboratorium naukowym, połączone z warsztatami budowy rakiet, a także warsztaty księżycowe. W plenerze ECWM stanęły teleskopy kujawsko-pomorskich ASTROBAZ oraz wystawa astrofotografii. Pierwsze zadanie dla uczestników: pobrać „Paszport Gwiezdnego Podróżnika” i zdobyć naklejkę.
2. Przystanek Kosmodrom (Fosa Zamkowa). Na uczestników gry czekały dwa ogromne dmuchane wahadłowce, symulatory lotów kosmicznych i gry VR. Zadanie: zdobyć naklejkę do paszportu.
3. Przystanek Dom Kopernika. W gotyckim domu, w którym – jak głosi tradycja – urodził się największy astronom wszech czasów, Mikołaj Kopernik witał osobiście uczestników gry, a ich zadaniem było zdobycie jego autografu w specjalnej rubryce paszportu. Dostali też kolejną naklejkę, potwierdzającą wizytę u słynnego uczonego. Najbardziej ciekawi mogli zwiedzić wnętrze jego domu.
4. Przystanek Cosmopolis (skwer im. Lucjana Broniewicza). W plenerze słynnej fontanny Cosmopolis oraz pomnika planetoidy Toruń stanęło Laboratorium Mgławic Planetarnych. Tam Dominik Smużny z asystentką serwowali jedyną w swoim rodzaju kosmiczną watę cukrową. Obok odbywały się eksperymenty w plenerowej pracowni Fundacji Aleksandra Jabłońskiego. Za pomocą dużego teleskopu słonecznego widzowie oglądali tarczę Słońca, a teleskopy kujawsko-pomorskich ASTROBAZ demonstrowały swoje możliwości. Kolejne zadanie: zdobyć przypinkę ASTROFESTIWALU oraz przedostatnią naklejkę do paszportu.
5. Przystanek Star Force (plac przed Urzędem Marszałkowskim). Dzieciom zapewniliśmy astro animacje i warsztaty plastyczne z użyciem dużej rakiety. Nasi podróżnicy obejrzeli pokaz działania łazika marsjańskiego oraz teleskopów ASTROBAZ. Wybrali się też na wyprawę w kosmos za pomocą gogli VR. Do wspólnych zdjęć pozowali rycerze JEDI oraz inne postacie z „Gwiezdnych Wojen”. Posiadacze paszportów z wypełnionymi dotąd zadaniami otrzymali ostatnią naklejkę potwierdzającą zakończenie gwiezdnej podróży, pamiątkowy dyplom oraz zestaw upominków od Marszałka Piotra Całbeckiego. Na głodnych i spragnionych czekał też kosmiczny podwieczorek (za okazaniem wypełnionego paszportu).
Pod każdym względem było pysznie!